تبلیغات
شنیده ها و نشنیده ها - بوعلی سینای امروز، پروفسور سمیعی
سه شنبه 1387/12/13

بوعلی سینای امروز، پروفسور سمیعی

   نوشته شده توسط: پوریا    نوع مطلب :عمومی ،

اونقدر سرم شلوغ شده که وبلاگم یادم رفته بود، از یک طرف ، شروع ترم دانشگاه و از طرف دیگه تدریس توی آموزشگاه، دلیلی بر این کم کاری منه.
اما براتون یک گزارش که از سایت رادیو فردا گرفتم، واستون میذارم که البته جون این سایت فیلتر شده فقط نام منبع رو همینجا قید میکنم.
این هم از متن گزارش:

پرفسور مجید سمعیی ، متخصص مغز و اعصاب، زاده شهر رشت است. در ۱۹ سالگی برای تحصیل به آلمان رفت و در ۳۲ سالگی در رشته خود استاد شد. اکنون ۳۶ سال از زمانی که وی به درجه پرفسوری نائل آمد می‌گذرد و از آن زمان تاکنون بیش از ۶۰ جایزه بین‌المللی را از آن خود کرده است.

پروفسور سمیعی اکنون ۷۱ سال دارد.
پروفسور سمیعی در تشریح جراحی قاعده جمجمه می گوید

«این جراحی ، یک جراحی نسبتاً مشکلی بود. برای سالیان دراز، هیچ متخصصی نسبت به تومورهایی که در منطقه قاعده جمجمه به‌وجود می آمد در محلی که با عنوان ـ مکانی که به هیچ کس مربوط نیست – و سرحد تخصص‌های گوناگون پزشکی بود واکنش نشان نمی داد و هیچ رشته‌ای به خود اجازه نمی داد که وارد این حیطه شود.
در قاعده جمجمه، اعصاب گوناگون از سوراخ‌های بسیار کوچکی مابین استخوان‌های جمجمه رد می شدند که یک اشتباه کوچک در این محدوده می‌توانست صدمات جبران ناپذیری به این عروق و اعصاب ، مثل عصب بینایی وارد کند وعلت مشکل بودنش هم همین بود.
تصور من بر این بود که اگر تجربیات خود را در زمینه گوش و حلق و بینی و مغز و اعصاب به همدیگر نزدیک کنیم می‌توانیم اکثر مشکلات این بیماران را رفع کنیم . در آن زمان در زمینه گوش و حلق و بینی همکاران خوبی داشتم که ا یده مرا پذیرفتند و ما توانستیم ضمن حفظ این عروق و اعصاب ، تومورهای آن ناحیه را برداریم و بعد از آن تمام اهتمام من این بود که این متد را در کشورهای دیگر دنیا نیز آموزش بدهم. 
هم اکنون به اهتمام پرفسور سمعیی ، انجمن های بسیاری تحت عنوان جراحی قاعده جمجمه در سراسر دنیا تشکیل شده است که هر ساله در چهارچوب کنگره های خود ، دستاوردهای جدید این رشته را طرح می کنند . او از پایه گذاران انستیتوی علوم مغز و اعصاب شهر هانوفر آلمان نیز هست . با این همه آیا به یاد دارد که تاکنون چند عمل جراحی انجام داده است؟
 پروفسورسمعیی : «من از سال ۱۹۶۴ کارم را آغاز کردم و تصور می کنم تا کنون ۲۰ هزار عمل جراحی انجام داده باشم. من از روز دوشنبه تا جمعه هر روز مشغول انجام عمل جراحی هستم و هیچ روزی ، مگر برای ایراد سخنرانی یا شرکت در کنگره ایی این روند را قطع نکرده ام». 
او به پاس خدمات ارزنده پزشکی از سوی رییس جمهور آلمان ، نشان درجه یک این کشور را کسب کرده است . اما تاکنون جایزه نوبل نصیبش نشده که خود در دلیل آن می‌گوید:
«جایزه نوبل بیشتر به افرادی که در حوزه تحقیقات لابراتواری هستند تعلق می گیرد و معمولا جراحان شانس کمتری برای دریافت این جایزه را دارند اما من در سال ۱۹۸۸ جایزه مدال نوبل را دریافت کردم که البته با جایزه نوبل فرق می کند. 
راستش را بخواهید کسب جایزه از وطنتان یا جایی که ساکن آنجا هستید، از نظر کسانی که در سطح جهانی کار می‌کنند، دارای منزلت بیشتری است از این لحاظ جایزه‌هایی که از کشور آلمان و ایران نصیبم شده است بیشتر به قلب من نزدیک‌اند.
بخاطر خدمات ارزنده پرفسور سمعیی، به او لقب ابوعلی سینای زمانه داده شده است، لقبی که خود درباره آن می‌‌گوید: 
« من خودم را طبیبی می دانم که در دوران حیاتم سعی کرده ام آنچه را که مقدور بوده است برای پیشرفت رشته ام انجام دهم و شخصیت ابوعلی سینا را بزرگتر از آن می دانم که با من مقایسه شود».
از پروفسور مجید سمیعی ۱۳ کتاب پژوهشی در زمینه‌های مربوط به رشته تخصصی‌اش منتشر شده است.