تبلیغات
شنیده ها و نشنیده ها - اسامی شرورهای اینترنتی در سال 2008
جمعه 1387/10/6

اسامی شرورهای اینترنتی در سال 2008

   نوشته شده توسط: پوریا    نوع مطلب :عمومی ،

 

شركت امنیتی MessageLabs به تازگی فهرستی از جرایم اینترنتی عمده سال 2008 را منتشر كرده كه شامل قابل توجه‌ترین حملات بدافزاری در طول این سال بوده و به آن‌ها عنوان 9 شرور را داده است.

به گزارش ایسنا، ورم استورم؛ این بدافزار در سال 2008 به طور گسترده منتشر شد و امكان شكل‌گیری یكی از بزرگ‌ترین شبكه رایانه‌های آلوده - بوت نت - تاریخ را فراهم كرد كه بنابر برآوردها در زمان اوج دو میلیون رایانه آلوده در جهان را به كنترل درآورد.

هرزنامه موتور جست‌وجو؛ تهدید دیگر این بود كه هرزنامه‌نویسان در اوایل سال 2008 به بهره‌برداری از امكان هدایت موتورهای جست‌وجو به صفحه‌های دیگر اقدام كردند. این تكنیك به آن‌ها امكان می‌داد لینكی از یك تقاضای جست‌وجوی معتبر را در داخل یك پیام ایمیل قرار دهند و به این ترتیب با پنهان كردن وب‌سایت ارسال كننده هرزنامه از مكانیسم‌های تشخیص ضد هرزنامه قدیمی عبور كنند زیرا سایت‌های موتور جست‌وجو معمولا به عنوان مخرب مشخص نمی‌شوند.

شكستن سیستم CAPTCHA؛ تهدید بعدی معرفی شده هم به این شكل بود كه هكرها برای نخستین بار در ماه فوریه سال 2008 موفق شدند به سیستم‌های فیلترینگ ضدهرزنامه CAPTCHA سرویس‌های ایمیل وب نفوذ كنند و به محض رد شدن از آن‌ها توانستند با سوءاستفاده از سرویس‌های ایمیل رایگان حجم بالایی از هرزنامه را ارسال كنند و با گذشت سال 2008 پیشرفتگی روز افزون تكنیك‌های نفوذ به CAPTCHA ادامه یافت و كلید قلمرو ارسال هرزنامه شد.

تروژان‌های هدفمند؛ چند سالی است كه این تروژان‌ها مشغول فعالیتند اما نسخه‌های جدید آن‌ به دلیل تنوع كدشان همچنان از شناسایی توسط سیستم‌های آنتی‌ویروس می‌گریزند. بیادماندنی‌ترین تروژان هدفمند 2008 یك سایت مدافع حقوق مصرف‌كنندگان آمریكا و سازمان دهندگان المپیك را جعل كرد؛ از آغاز سال 2008 حملات تروژان‌های هدفمند به حدود 80 درصد در روز افزایش یافته‌اند.

بدافزارهای مبتنی بر وب؛ مجرمان اینترنتی در ماه آوریل برای سود بردن از فرصت و ناآشنایی كاربران از حملات شكل گرفته در اینترنت از بدافزارهای مبتنی بر وب استفاده كردند. در ماه ژوییه سال 2008 شمار وب‌سایت‌های جدید و مخربی كه روزانه مسدود می‌شدند 91 درصد افزایش یافته و این تهدیدات را به سطح بالایی رساند. این افزایش یك باره به دلیل شمار وب سایت‌هایی بود كه در حملات معروف به تزریق SQL آلوده شدند.

میزبانی برنامه‌های هرزنامه‌یی؛ در ماه می سال 2008 هرزنامه‌نویسان راهی را كشف كردند و با استفاده از لینك‌ها به اسناد آنلاین میزبانی شده‌ در سرویس برنامه‌های اینترنتی كه توسط فیلترهای هرزنامه سنتی مسدود نمی‌شوند به ارسال هرزنامه پرداختند.

اسرایزبی؛ این ویروس بنا برآوردها بیش از 3/1 میلیون رایانه را آلوده كرد، مسوول 50 درصد از كل هرزنامه‌ها در سال 2008 است. این شبكه رایانه آلوده در كلاهبرداری از برخی بانك‌ها مورد استفاده قرار گرفت و نشانگر تغییر جهت كلاهبرداری‌های اینترنتی به بانك‌های دولتی كوچك‌تر و موسسات اعتباری شد.

هرزنامه اوباما؛ در سال 2008 كه سال انتخابات ریاست جمهوری در آمریكا بود هرزنامه‌های سیاسی شایع شد و دو جریان هرزنامه‌یی از باراك اوباما برای جلب توجه كاربران استفاده كردند كه اولی ادعا می‌كرد ساعت یا قرص می‌فروشد و دومی با استفاده از موضوع اوباما در 85 درصد موارد و موضوع رقیب وی مك كین در 15 درصد موارد هرزنامه‌های مربوط به انتخابات را منتشر می‌كرد.

كلاهبرداری فیشینگ در ارتباط با بحران مالی؛ با وخیم‌تر شدن بحران مالی Messagelab شاهد افزایش حملات فیشینگ شد كه در ماه‌های سپتامبر و اكتبر از مشتریان بانك‌ها كلاهبرداری می‌كردند. بین ماه‌های اوت و سپتامبر حملات فیشینگ 16 درصد و بین ماه‌های سپتامبر و اكتبر تا 103 درصد افزایش یافت؛ هدف این حملات بانك‌های ملی و بانك‌های جهانی، بانك‌های دولتی كوچك‌تر، موسسات مالی و سایت‌های فروش آنلاین بودند.


دنبالک ها: rssnews ،