تبلیغات
شنیده ها و نشنیده ها - ایران چک یا اسکناس؟!
دوشنبه 1387/09/18

ایران چک یا اسکناس؟!

   نوشته شده توسط: پوریا    نوع مطلب :عمومی ،

امروز یک عاملی باعث شد تا یک سفر خیلی کوچیک در حد6 ساعت به اراک داشته باشم البته به همراه پدر با خودروی شخصی. توی راه یک اتفاق که کفرمو درآورد باعث شد تا این مطلبو اینجا بیارم.ایران چک یا اسکناس

بعد از اون همه چک های بین بانکی مثل ایران چک تجارت چک و ... بانک مرکزی اعلام کرد که بالاخره یک تصمیم درست گرفته و بزودی ایران چک بانک مرکزی جایگزین همه ی این کاغذها ( میگن چرک کف دست) میشه و با استفاده از تکنولوژی چدید از چاپ و تقلب اون هم تا حد زیادی کاسته شده.

 اما این تازه اول ماجراست چرا که بعد از انتشار این ایران چک یا اسکناس(مثل پیروزی یا پرسپولیس!!)، دردسرها تازه شروع شد. مثل بقیه ی کارهای ما ایرانی ها که همیشه قبل از انتشار و اجرای یک عملی با استفاده از برنامه های از پیش تعیین شده و تامین زیرساخت ها و آموزش های لازم، اطلاع رسانی می کنیم و هیچ وقت به مشکل برنمی خوریم؟!تونستیم که این کاغذ چرک کف دست ها رو به بازار بیاریم تا همه چیز درست پیش بره.

بانک ها همون روال قبلیو واسه تحویل دادن این کاغذها پیش گرفتن اما اعلام شد که به این میگن اسکناس و نباید واسه تحویل بروکراسی امال بشه و اثر انگشت و اسم بابا و آدرس و کارت شناسایی و ... از مردم بگیرین!!!

خوب یکمی بهتر شد و 50000 تومان وجه نقد به همراه 100000 تومان نقد تر از اون به صورت یک تکه کاغذ خوشگل که خیلی هم شبیه هم هستند بدون هیچ دردسری به دست مردم رسید.

اما چیزی که خواستم بگم این بود؛ توی مسیر اراک وقتی عقربه ی نشان دهنده ی بنزین( آمپر بنزین) هاکی از تمام شدن بنزین بود، به یک پمپ بنزین پیچیدیم تا شکم این ابو طیاره رو پر کنیم که تا رسیدیم از شانس خوش ما پمچی قبلی داشت جاشو به پمچی جدید میداد که این امر لازمش تحویل وتحول و ثبت کنتر پمپ ها بود که کمی هم وقت مارو گرفت.بالاخره بنزین زدیمو موقع حسابش از اونجایی که خیلی مایه داریم!! یک دونه از این چرک کف دست ها بیرون کشیدیم که البته واسه گرفتن باقی مانده پول نزدیک بود دعوایی راه بیافته چون این اسکناس ما تاریخ نداشت و تاریخ مصرف بعد از استرلیزه شدنش معلوم نبود، اعتبار نداشت و بانک ملی شعبه نفت قبول نمی کرد!!!

حالا فرض کنین توی بیابون با اینکه چند تا از این کاغذهای بدون تاریخ مصرف توی جیبتونه اما نمی تونین پول یک باک بنزینو حساب کنین.ستون رو درد نیاره با گشتن جیب عقبیو جلویی و چند تا سکه تونستیم حسابو بپردازیم .

اینم یک جورش دیگه.