تبلیغات
شنیده ها و نشنیده ها - قوی‌ترین مردان جهان درایران قانونی یا غیرقانونی؟
چهارشنبه 1387/09/6

قوی‌ترین مردان جهان درایران قانونی یا غیرقانونی؟

   نوشته شده توسط: پوریا    نوع مطلب :ورزشی ،

برگرفته از : آفتاب

هفته‌ی گذشته اولین دوره‌ی مسابقات قوی‌ترین مردان جهان با حضور هفت ورزشكار از كشورهای بلغارستان، لهستان، روسیه، ‌ازبكستان، استونی انگلیس و سه ورزشكار از ایران به مدت دو روز در ورزشكار ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد.

فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی ایرانی در مورد برگزاری قوی‌ترین مردان جهان در تهران عوام‌فریبی كرده است.
هفته‌ی گذشته اولین دوره‌ی مسابقات قوی‌ترین مردان جهان با حضور هفت ورزشكار از كشورهای بلغارستان، لهستان، روسیه، ‌ازبكستان، استونی انگلیس و سه ورزشكار از ایران به مدت دو روز در ورزشكار ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد.
امید امیری نایب رییس فدراسیون جهانی در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا اظهار داشت:‌ این اولین دوره‌ی مسابقه‌های قوی‌ترین مردان جهان در ایران نبود چرا كه در اسفند ماه سال ۸۵ در جزیره كیش اولین دوره این رقابت‌ها با مجوز سازمان تربیت بدنی برگزار شده بود. در آن رقابت‌ها ۲۱ ورزشكار خارجی و سه ورزشكار از ایران شركت داشتند.
وی افزود: در جهان مسابقات قوی‌ترین مردان زیر نظر فدراسیون جهانی (WSF) و همچنین كنفدراسیون‌های قاره‌ای برگزار می‌شود. هر چند مسابقاتی هم به صورت آزاد تحت عنوان "لیگ قوی‌ترین مردان" وجود دارد. ریاست كنفدراسیون آسیا و نایب رییس فدراسیون جهانی بر عهده‌ی من است. هم‌چنین من نماینده‌ی این سازمان‌ها در خاورمیانه و اقیانوسیه نیز هستم.
امیری ادعا كرد: مسابقاتی كه تحت عنوان قوی‌ترین مردان در تهران برگزار شد در هیچ كدام از رنكینگ‌های مسابقاتی جهانی و بین‌المللی وجود ندارد. هر سال ۱۷ مسابقه جهانی تحت عناوین مختلف قهرمانی جهانی، جام قهرمانان و جایزه بزرگ جهانی برگزار می‌شود كه تمام این رقابت‌های معتبر باید از فدراسیون جهانی قوی‌ترین مردان (WSF) مجوز بگیرند. ایران هیچ مجوزی از فدراسیون‌های جهانی و آسیایی نگرفته بود، چون اگر می‌گرفت من به عنوان یكی از مسوولان باید مطلع می‌بودم.
وی گفت: در ایران انجمن قوی‌ترین مردان فعالیت‌های این قسمت را انجام می‌دهد كه خودم مدیر عامل آن هستم اما، فدراسیون پرورش اندام خود را پدرخوانده این رشته در ایران می‌داند.
امیری هم‌چنین ادعا كرد كه فدراسیون پرورش اندام برای آوردن "ماریوژ كودژانوفسكی" به ایران و شركت در این رقابتها مبلغ ۴۰ هزار دلار به حساب شخصی وی واریز كرده است كه این مساله خارج از عرف جهانی است.
وی ادامه داد: فدراسیون هم‌چنین علاوه بر جوایزی كه به هر ورزشكار طبق مقامش پرداخت كرد، مبلغ ۱۵۰۰ دلار اضافه نیز پرداخت كه این هم خارج از عرف جهانی است.
نایب رییس فدراسیون قوی‌ترین مردان جهان اضافه كرد: فدراسیون پرورش اندام ایران اعلام كرده كه "كودژانوفسكی" قوی‌ترین مرد جهان و رییس فدراسیون جهانی قوی‌ترین مردان است اما این صحت ندارد. كودژانوفسكی هر سال تنها در یك مسابقه شركت می‌كند كه آن هم یك نمایش تلویزیونی برای تبلیغ یك نوع مواد پروتئینی است. رییس فدراسیون جهانی قوی‌ترین مردان هم "ولادیسلاو ردكین" از لیتوانی است.
امیری هم‌چنین در مورد حضور "شهلایی" كه به عنوان ایرانی مقیم انگلیس در این رقابت‌ها شركت بود، گفت: نام اصلی او "لورنس كریستین دیوید شهلایی" است. او در رنكینگ مسابقات قوی‌ترین مردان انگلیس در سال ۲۰۰۷ هفتم و در سال ۲۰۰۸ هفدهم شد. او مسیحی است و در جام "كریستین‌ها" كه مخصوص این دین است شركت كرده، حال چطور می‌شود به ایران بیاید و به عنوان یك ایرانی مسابقه دهد.
وی ادامه داد: ورزشكارانی كه به ایران دعوت شده بودند هیچ كدام در رنكینگ جهانی حضور ندارند. "زادورناس زاویكاس" از لیتوانی قوی‌ترین مرد جهان است و نامش در كتاب ركوردهای جهانی (گینس) وجود دارد.
امیری با اشاره به اینكه طراح مسابقات مردان آهنین در ایران است و چند دوره آن را برگزار كرده است، مدعی شد: آیتم‌های مسابقات قوی‌ترین مردان جهان در ایران اصلا استاندارد نبوده است چرا كه همان وزنه‌هایی استفاده شد كه در مردان آهنین استفاده می‌شد. به طور مثال وزنه‌های ۱۴۰ كیلویی را رنگ كرده و نوشته بودند ۱۵۰ كیلوگرم!
وی در پایان تاكید كرد ورزشكاران خارجی كه در مسابقات ایران شركت كرده بودند سه ماه از حضور در مسابقات جهانی محروم خواهند شد و ‌گفت: اگر فدراسیون پرورش اندام متولی این رشته است در آینده مسابقات جهانی برگزار كند. اما برای اینكه ثابت كنم ما متولی این رشته هستیم همزمان با عید قربان مسابقات قوی‌ترین مردان در دوحه قطر برگزار می‌شود كه چهار ورزشكار ایرانی هم در آن حضور دارند.
این ادعاها درحالی مطرح می‌شود كه ناصر پورعلی‌فرد رییس فدراسیون پرورش اندام و بدنسازی ایران تمام آنها را رد كرد و گفت: اینها دروغ محض است و افرادی كه آن را مطرح می كنند تعهدی به كشور ندارند.
وی در این مورد به خبرنگار ایسنا گفت: این مسابقات با مجوز شورای برون مرزی سازمان تربیت بدنی برگزار شد و اگر غیر قانونی بود سازمان هیچ موقع اجازه‌ی برگزاری آن را نمی‌داد.
پورعلی‌فرد در مورد شهلایی افزود: او ایرانی مقیم انگلیس است، مطالبی كه در مورد او گفته می‌شود درست نیست. بیان این مسایل توهین به سفارت ایران در انگلیس است چرا كه آنها تمام جزییات در مورد او را می‌دانستند و اگر چنین بود اصلا اجازه‌ی حضورش در ایران را نمی‌دادند.
رییس فدراسیون پرورش اندام با تاكید بر اینكه پاسخگوی همه مطالب در مورد مسابقات قوی‌ترین مردان جهان در ایران است،‌ گفت: ‌اگر ادعاهایی كه برخی افراد در مورد عضویت‌شان در مجامع جهانی می‌كنند درست است اول تاییدیه‌ای از سوی آن مرجع و سازمان تربیت بدنی و كمیته ملی المپیك ارایه كنند سپس بگویند در چه سالی و با چه آرایی انتخاب شده‌اند. هم‌چنین اگر آنها ادعا می‌كنند عضو فدراسیون جهانی هستند چرا جلوی برگزاری این مسابقات در تهران را نگرفتند و یا اینكه چرا ما را محروم نكردند؟!

دنبالک ها: خبرنامه آفتاب ،