تبلیغات
شنیده ها و نشنیده ها - گزارشی از نخستین روز برگزاری هم‌زمان نمایشگاه‌های الكامپ و تلكام

نخستین روز از چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی الكترونیك، كامپیوتر و تجارت الكترونیكی (ایران الكامپ 2008) و نهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی (ایران تلكام) كه بدون برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز شدند، پایان یافت.

 

به گزارش ایسنا، هر دو نمایشگاه امسال هم با حضور وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و تعدادی از مدیران و مسوولان بخش دولتی و خصوصی و البته با حضور خبرنگاران افتتاح شدند.

برگزاری هم‌زمان دو نمایشگاه نكته‌ای است كه بنا بر اظهارات مسوولان مربوطه رونق هرچه بیش‌تر نمایشگاه حوزه‌ی ICT را به دنبال خواهد داشت زیرا حدود 70 درصد بازدیدكنندگان نمایشگاه الكامپ و تلكام مشترك هستند و این موضوع باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه بازدیدكنندگان شده و زمینه‌ی حضور كلیه‌ی شركت‌های كوچك و بزرگ را در حوزه‌ی ICT فراهم می‌كند.

 

در نمایشگاه الكامپ امسال طبق اعلام روابط عمومی نمایشگاه، 358 شركت داخلی و 68 شركت‌‏كننده خارجی از كشورهایی شامل آلمان، ایتالیا، انگلیس، امارات متحده‌ی عربی، پاكستان، چین، روسیه، سوئد، فرانسه، سوئیس، فنلاند، كویت، هلند و هند حضور دارند.

 

حاضران در بخش‌های فعال در كالا و خدمات سخت‌افزار، نرم‌افزار، دستگاه‌های الكترونیك و تجارت الكترونیكی در الكامپ مشاركت كرده‌اند.

 

از ویژگی‌های این نمایشگاه می‌توان به حضور گسترده‌ی شركت‌های دولتی و خصوصی مخابراتی كشورمان و واحدهای تحقیقاتی و پژوهشی مربوطه اشاره كرد.

 

نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات، ارتباطات و تكنولوژی اطلاع رسانی (ایران تلكام) هم كه در سطح كاملا تخصصی برگزار می‌شود یكی از بزرگ‌ترین رویدادها و گردهمایی‌ها در زمینه‌ی صنعت مخابرات در كشورمان به شمار می‌رود و یكی از اهداف اصلی آن تبادل اطلاعات متخصصان، مدیران و كارشناسان بخش‌های دولتی و خصوصی و دست‌اندركاران این صنعت است.

 

از بازدیدكنندگان عام كه بگذریم گروهی از بازدیدكنندگان تخصصی برای مشاهده و آشنایی با آخرین فن‌آوری‌ها و تولیدات صنعت و مخابرات و ارتباطات كشور و جهان در نمایشگاه حضور دارند.

 

نمایشگاه تلكام مكان مناسبی برای آشنایی مستقیم قشر دانشگاهی و قشر جوان با آخرین پدیده‌ها و دستاوردهای صنعت مخابرات و ارتباطات است و قرار است همزمان با نمایشگاه همایش‌هایی تخصصی جانبی در مباحث موضوعی نمایشگاه توسط دست‌اندركاران و كارشناسان مربوطه برگزار شود.

 

وجود غرفه‌‏های ناتمام و نارضایتی برخی از غرفه‌‏داران به خاطر ارایه‌ی غرفه‌‏های شرکت‌‏ها تنها یک روز قبل از بازگشایی نمایشگاه از مواردی است كه معمولا در هر نمایشگاهی وجود دارد.

 

لازم به ذكر است كه امسال در اكثر غرفه‌ها امكان استفاده از اینترنت وجود دارد و در برخی غرفه‌ها كه اینترنت ندارند نیز قرار است تا پایان امروز كارت شبكه برایشان تهیه شود.

 

به نظر می‌رسد وضعیت آنتن‌دهی شبكه‌ی تلفن همراه نسبت به سال گذشته بهبود یافته است و حضور مسوولان دولتی در غرفه‌هایشان از دیگر موارد جالب توجه بود.

 

اما مسافت بسیار از محل برگزاری نمایشگاه الكامپ تا محل برگزاری نمایشگاه تلكام موضوعی است كه رفت و آمد را برای بازدیدكنندگان كمی دشوار كرده و این فاصله بعضا موجب می‌شود برخی بازدیدكنندگان نتوانند از همه‌ی غرفه‌ها دیدن كرده و یا به بازدید از یك نمایشگاه بسنده كنند.

 

زمان برگزاری نمایشگاه از ساعت 10 تا 17 اعلام شده اما همین مساله موجب اعتراض برخی بازدیدكنندگان شده و معتقدند بیشتر مردم و قشر جوان بعد از اتمام ساعت كاری می‌توانند از نمایشگاه بازدید كنند و این در حالی است كه در آن ساعات نمایشگاه تقریبا به كار خود پایان داده است.

 

استقبال و بازدید از غرفه‌های نمایشگاه تله‌كام امسال هم در روز اول قابل توجه به نظر می‌رسید؛ حضور شركت‌های زیرمجموعه‌ی وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به‌ویژه شركت ارتباطات سیار (همراه اول) و دیگر اپراتورهای تلفن همراه شامل ایرانسل و تالیا كه مخاطبان زیادی در سطح جامعه دارند، دلیلی برای این مساله بود.

 

به عنوان مثال شركت ارتباطات سیار امسال قرار است 9 سرویس ارزش‌ افزوده‌ی جدید ارایه کند. همچنین سیستم کنترل شبکه، آزمایشگاه اندازه‌گیری تشعشعات و مسابقات با جایزه‌ی سیم‌کارت از دیگر فعالیت‌های غرفه‌ی همراه ‌اول در سالن 8 و 9 نمایشگاه بین‌المللی تهران اعلام شده است.

 

به گفته‌ی مسوولان این شركت در نمایشگاه سرویس MMS به‌صورت پایلوت برای گوشی‌های موجود در غرفه فعال می‌شود. بازدیدكنندگان می‌توانند با استفاده از این گوشی‌ها، كاربردهای این سرویس را امتحان کنند.

 

همچنین سیم‌کارت قاصدك كه سیم‌کارتی است كه صرفا‌ برای ارسال پیام‌ كوتاه ارایه می‌شود و برای بعضی از افراد جذابیت خاصی دارد نیز در غرفه ارایه می‌شود.

 

سیم‌كارت امین هم با هدف كاربردی كردن محصولات همراه‌ اول،‌ عرضه شده است و از كاركردهای آن را با نصب روی یك خودروی سورن در غرفه، به‌نمایش گذاشته‌ می‌شود كه وظیفه‌ی ردیابی و بعضی از كنترل‌های اولیه‌ی ماشین را به‌عهده دارد و عملاً‌ می‌تواند ماشین را مدیریت كند و در صورت سرقت ماشین، امكان ردیابی آن توسط سیستم‌های امنیتی را فراهم می‌کند.

 

غرفه‌ی شركت ایرانسل هم سرویس‌های جدیدی از جمله سرویس خط به خط، آهنگ پیشواز، خدمات ایمیل ایرانسل و سرویس پیام‌های چندرسانه‌یی (MMS) به بازدیدكنندگان ارایه می‌كند.

 

اطلاع‌رسانی درباره‌ی دیگر سرویس‌ها و امكانات پیشرفته ایرانسل از جمله GPRS، شش روش برای شارژ سیم‌كارت اعتباری، سه روش برای پرداخت صورتحساب سیم‌كارت‌های دائمی، شارژ الكترونیكی، ویترین ایرانسل، سرویس كنترل حساب اینترنتی، طرح‌های تعرفه تشویقی، سیم‌كارت پیام‌رسان، امكان تبدیل سیم‌كارت اعتباری به دایمی، سرویس ذخیره شماره تماس گیرنده، سرویس پیام‌گیر صوتی و كنفرانس تلفنی از دیگر بخش‌های حضور ایرانسل در تلكام 2008 عنوان شده است.

 

طبق برنامه‌ریزی‌های اعلام شده قرار است تا هر روز یكی از مدیران شركت‌های مخابراتی در غرفه‌ی مربوطه در نمایشگاه تله‌كام حاضر شده و به سوالات پاسخ دهد كه امروز معاون شركت ارتباطات سیار در نمایشگاه حضور داشت و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

 

این دو نمایشگاه به مدت چهار روز در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌شوند و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 10 تا 17 از آن‌ها بازدید كنند.


دنبالک ها: ایسنا ،