تبلیغات
شنیده ها و نشنیده ها - زندگی نامه یانی

یانی کریسومالیس در 14 نوامبر سال 1954 (23 آبان 1333 ) در شهر کالاماتی یونان به دنیا آمد . و دوران کودکی و نوجوانی اش را در شهر زیبا و کوهستانی کالاماتا گذراند. در سن چهارده سالگی  به رشته شنا علاقمند شد و توانست رکوردی ملی در رشته شنا بری کشورش یونان بجا گذارد و تلاش گسترده ی بری رسیدن به رقابتهی المپیک نمود. در سال 1972 میلادی (1351 شمسی) به آمریکا بری تحصیل در رشته مورد علاقه اش روانشناسی در مشهور ترین دانشگاه روانشناسی دنیا یعنی مینسوتا رفت. پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه در یک گروه محلی راک در مینسوتا بنام کاملئون ( Chameleon) بعنوان نوازنده کیبورد آغاز بکار کرد.

پس از آن کسی نمیداند چه اتـفاقی بری یانی افتاد اما او اکنون صاحب استدیوی شخصی است و بیش از 25 میلیون از آلبوم هی وی در دنیا بفروش رفته است. او تبدیل شد به موسیقی دانی مستـقـل با عقید و تفکری منحصربفرد و به شهرت و محبوبیتی جهانی دست یافت و ین در حالی بود که یانی حتی قادر به خواندن و نوشتن ساده ترین نتهی موسیقی نیز نمی باشد ولی با تبحری خواص ساخته هی خود را با روش مخصوص خود و رسم الخط ابدائی خود مینگارد. یانی قطعاتی کامل و زیبا دارد که کاملا ساخته خود اوست و در سبکی انحصاری اجرا شده است. 

 

اکثر آلبوم هی یانی توسط شرکتهی virigin records  ویا EMI تولید تهیه وتوزیع میشوند. یانی موسیقی هی بیشماری بری برنامه هی تلویزیونی و سینمیی ساخته و همچنین قطعات تبلیغاتی متعددی بری شرکتهی تجارتی – بازرگانی گوناگون خلق نموده است. او اوقاتش را بیشتر در لوس آنجلس و سیاتل آمریکا میگذراند و اکنون یک شهروند آمریکیی بشمار میرود. او مدتها با خانم هنرمندی بنام لیندا یوانز همکاری صمیمی داشت و در اویل سال 1998 ین ارتباط را پیان یافته اعلام کرد. ین ارتباط ظاهراً یک همکاری دوستانه بوده است.!! یانی از اویل سال 1998 تا ماه آوریل 1999 هیچگونه فعالیت تولیدی کنسرت و توری را برگذار نکرد و به استراحت پرداخت. و در سال 2000  یکی از بی نظیر ترین آلبوم هی خودش را ارائه داد در سبکی متفاوت از آلبوم هی گذشته اش... جالب ینست که تمام تنظیمات و تبدیلات موسیقی ین آلبوم شخصاً و فقط توسط خود یانی در استدیو شخصی خودش انجام شد ! 

 یانی در هنگامی که بری ساخت آهنگ تمرکز میکند به تلفنها پاسخ نمیدهد و در آرامش کامل وسکوت مطلق بری آماده کردن ذهن خود به سر میبرد و هیچکس را به ملاقات نمی پذیرد.! یانی تا بحال موسیقی به سبک کلیسیی – مذهبی ارائه نکرده است چرا که همواره اعتقاد به خلق کارهیی جدید با تکیه به اندیشه هی نو و جدید خود دارد. در قطعات Niki Nana و Aria موسیقی بر مبنی یک اپری فرانسوی قدیمی متعلق به قرن نوزدهم میلادی بنام Lakme  ساخته  Leo Delibes  می باشد و اشعاری که در ین قطعات خوانده میشود اکثراً اصوات آهنگین بوده و فاقد معنی خاص میباشند و بر خلاف تصور موجود بزبان فرانسوی نمیباشند بجز قسمتهیی محدود که بزبان انگلیسی هستند و در اشعار آلبوم ستیش ذکر شده اند. یانی آهنگی تبلیغاتی را با همکاری مالکوم مکلارن ساخته است که سابقاً با گروه  Pistols  همکاری میکرده است. ین آهنگ تغییر یافته یک اپرا است که با افزودن یک ترانه تکمیل شده است و ین آهنگ که جرات آرزو یا  Dare to Dream  نام دارد بری شرکت هواپیمیی بریتیش یرلینز ساخته شده است. یانی تمیلات مذهبی ندارد و مخالف کلیسی سنتی است او معمولا خیلی بندرت موسیقی گوش میدهد و بگفته خود او موسیقی را صرفاً از یستگاههی رادیویی گوش میدهد. خواننده مورد علاقه او Peter Gabriel  میباشد و معتقد است که در سالهی اخیر بجز موسیقی محمد رسول الله و... عیسی مسیح ... دکتر ژیواگو ... یندرا گاندی و چند قطعه محدود دیگر ... قطعه جالب توجهی نشنیده است. مادر و پدر یانی هر دو اهل یونان هستند ... مادر وی فلیستا Felista و نام پدرش سوتیری  Sotiri  میباشد . یانی قطعه هیی را بنام مادرش ساخته است و علاقه خاصی به کشور خود و مکانهی قدیمی دارد.

 

 

Yanni